Krémesen szép az élet!

Kezdő sminkkészlet összeállítása I.

Az utóbbi időben nagyon sok kérdést kaptam azzal kapcsolatban, hogy mi szükséges egy kezdő sminkkészlet összeállításához, illetve mire érdemes odafigyelni. Az érdeklődő barátaim és olvasóim többnyire olyan 30-35 közötti nők, akiket mostanában kezdett el foglalkoztatni a sminkelés, de természetesen alábbiak minden korosztály számára hasznosak lehetnek.

IMG_6389

Mindenekelőtt, legfontosabb a bőrápolás! Használj fényvédőt és bőrtípusodnak megfelelő, irritáló összetevőktől mentes kozmetikumokat, mert a smink csak ápolt bőrön mutat jól, és bár optikailag javít a hibákon, nem oldja meg őket. Vásárlás előtt mindig nézd meg a kozmetikumok összetevőit (INCI), ebben a legnagyobb segítséget a Krémmánia nyújtja, hatalmas adatbázisával segít eligazodni a rengetegben, legyen szó egy hidratáló krémről, vagy szempillaspirálról.

Advertisement

Korábban ITT írtam néhány kíméletes kedvencemről, a fényvédőkről írt tapasztalataimat pedig ITT olvashatod. Ha nem vagy tisztában a bőröd típusával, akkor érdemes szakemberhez fordulni (Budapesten élők figyelmébe ajánlom a Cream Bar bőranalízisét), személyes tapasztalatból tudom, hogy egy rosszul megválasztott termék vagy termékcsalád sokat ronthat a helyzeten.

Sminkelés előtt elengedhetetlen a megtisztított és hidratált bőr, különben egy életre elmegy a kedved az alapozóktól. Az, hogy mindenképpen fullasztó és maszkos lesz tévhit, a bőr állapotán kívül rengeteg múlik az előkészítésen is.

Nekem még mindig nem sikerült megtalálni a tökéletes alapozót, pedig több mint 10 éve keresem, ezért nem is tudok egy olyat kiragadni, ami mindenkinek beválik majd. Jelzem ilyen nem is létezik, hiszen eltérőek a problémáink, ráadásul az évszakok változásával bőrünk is mást igényel. A választék óriási, nem csak az árnyalatok, textúrák tekintetében is. Létezik, folyékony, por állagú, krémes, préselt, hab, illetve ott vannak a CC és BB krémek is. Tegyük tisztába azt is, hogy a legtöbb BB/CC krém, nem sokban különbözik az alapozóktól, ugyanúgy létezik gyengébb vagy erősebb fedésű, jó és rossz minőségű egyaránt. Van olyan koreai BB krémem, ami jobban fed mint a legtöbb alapozóm, szóval ne abból indulj ki, hogy “elég nekem a BB krém is”. Amit még fontos megemlítenem, hogy teljesen mindegy milyen magas SPF szám van feltüntetve a tubuson, önmagában egyik alapozó vagy BB krém sem nyújt elegendő védelmet a nap káros sugarai ellen. Használj alá fényvédőt!

Röviden a textúrákról:

Az ásványi (por állagú) alapozó nagyon szép, természetes hatást kelt, viszont kiemeli a száraz részeket, ezért normál és olajos bőrön mutat igazán jól. Kicsit gyakorolni kell, de  ha belejöttél, imádni fogod. Ehhez mindenképpen szükséged lesz egy jó ecsetre, amivel szépen el tudod majd dolgozni. Korrektorként ugyancsak használható, mindössze koncentráltan kell felvinni a problémás területre. Az ásványi sminkekről talán ez a leghasznosabb írásom, de a “Bőrbarát” fül alatt is érdemes körülnézni.

A folyékony alapozók a legnépszerűbbek, létezik száraz és zsíros bőrre (olajmentes) egyaránt, fedést tekintve szintén több verzió kapható az enyhétől egészen az erős fedésig. Mivel ezek könnyed krémek, nagyon egyszerű a használatuk, tiszta kézzel, ecsettel vagy akár szivaccsal is könnyen eldolgozhatóak.

A hab állagú alapozók szintén inkább normál vagy zsírosodásra hajlamos bőrön mutatnak jól, mert felkenés után púderessé válnak, így láthatóvá téve a száraz részeket. Őszintén szólva, ezidáig nem találkoztam olyan termékkel amit szívesen ajánlanék, nem is szoktam kísérletezem velük. Az egyetlen ami hirtelen eszembe jut, az a Max Factor Whipped Créme alapozó, ami szintén nem mutat jól száraz bőrön (bár arra is ajánlják) közepes fedéssel rendelkezik, tartós, és ha meg tudod szokni a marcipán illatot, akkor egészen jó kis alapozó.

Erős fedést préselt vagy krémes alapozó nyújt, ezek sűrűbb textúrájú krémek, általában olajosak is, ezért nagyon meg kell nézni mit választasz. Régen, amikor fogalmam sem volt a helyes bőrápolásról és még hittem a reklámoknak, a bőröm rettenetes állapotban volt. Akkoriban szinte kizárólag a Vichy Dermablend korrekciós alapozóját használtam, ami nem egy könnyű darab és szerencsére már nincs rá szükségem, anno nagyon jó szolgálatot tett.

A színezett hidratálók szinte egyáltalán nem fednek, inkább csak egységesítik az összképet és ez szerencsés esetben bőven elég is. Ha szép a bőröd és csak elvétve akadnak gondjaid, akkor ez vagy az ásványi alapozó a legjobb választás.

Aktuálisan őket használom: Bourjois Healthy Mix Serum – itthon már nem kapható, helyette van a CC krém (teszt ITT), Catrice Nude Illusion (teszt ITT), BareMinerals és Yamuna ásványi alapozó (teszt ITT), Guerlain Nude Powder Foundation, Holika Holika Sweet Cotton Pore Cover BB krém (teszt ITT).

A természetes hatás érdekében ne használj vaskos alapozót az egész arcon, inkább csak a problémás részekre koncentrálj. ITT egy nagyon hasznos videó, amiben Lisa Elrdridge jól szemlélteti hogyan lehet elfedni a pattanásokat anélkül, hogy maszkot festenénk magunknak, de gondolt a rosaceás, kipirosodott bőrre is, ebben a videóban szintén remek tippeket kaptok.

Ha most készülsz megvenni az első alapozód, akkor azt javaslom ne siesd el, tájékozódj, olvasgass utána és kérj segítséget! Egy jó alapozóra érdemes befektetni, hiszen minden nap, de legalábbis sűrűn kerül majd az arcodra, abból pedig csak egy van, szeresd annyira, hogy megválogatod mit kensz rá! Szaküzletekben (Clinique, MAC, Pupa stb.), de még a nagyobb parfümériákban (Müller, Douglas, Marionnaud) is mindig van akit megkérdezhetsz ha bizonytalan vagy. Nagyon fontos, hogy miután kipróbáltad, sétálj benne egyet, nézd meg természetes fényben is és csak utána menj vissza megvenni, még akkor is, ha az eladók meg akarnak győzni arról, hogy ez lesz életed legjobb befektetése. Az alapozók oxidálódnak, megváltozhat a színűk, esetleg nem érzed jól magad benne, vagy pár óra múlva összeáll/kopik, ez mind mind olyan dolog, amit kikerülhetsz ha tudatosan vásárolsz.

Amikor nincs segítség (DM, Rossmann), semmiképp se csuklón vagy kézfejen próbálj, helyette húzz inkább egy vonalat az arcod és a nyakad között, az állad vonalánál. A lényeg, hogy ne nagyon térjen el a nyakad és az arcod színe, mert egészen biztos vagyok benne, hogy nem szeretnél minden reggel dekoltázsig alapozni, arról nem is beszélve, mennyire nem esztétikus látvány egy három árnyalattal sötétebb arc.

 

Primer, azaz alap, amire építkezhetsz. Egy kezdő sminkkészlethez nincs feltétlenül szükség arcra való termékre, de érdemes beszerezni egy szemre való változatot, ami egyrészt felerősíti a szemhéjpúder színét, másrészt tartóssá is teszi azt. Én nem szeretek korrektort vagy simán alapozót használni, mert azok ugyanúgy megülnek a redőkben. A primerek textúrája általában olajos, a préselt és por állagú festékek is egyaránt bele tudnak tapadni, de nem gyűrődnek össze. Őszintén szólva nincs túl sok tapasztalatom, második éve kizárólag a Too Faced Shadow Insurance az amit használok, lustább napokon pedig krémes szemhéjfestéket.

Az arcra való primerek ugyancsak a smink tartósságát hivatottak növelni, ezen felül pedig póruseltüntető, ragyogást fokozó vagy éppen mattító hatásuk van, Neked kell tudnod mire van szükséged, ha szükséged van rá egyáltalán. Ezek többnyire szilikonos termékek, hiszen a szilikon képes “kisimítani” a ráncokat, réteget képez a bőrön, ezáltal szebben terül rajta az alapozó. Én nem használok minden nap, de alkalmakkor jól jöhet.

Beszéljünk a korrektorokról! Falnak megyek az általános tanácstól, miszerint legyen 1-2 árnyalattal világosabb az alapozódnál és azt kend a szemed alá, hogy üdébbnek tűnj. Tisztázzuk az elején, nem mindegy milyen célból szeretnél korrektort vásárolni, mert minden problémára más típusú terméket érdemes használni. Arra próbálok célozni, hogy ha táskák vannak a szemed alatt, esetleg sötét karikák, akkor a lehető legrosszabb megoldás egy világos korrektorral bekenni az egész szem alatti területet, ez ugyanis csak felhívja rá a figyelmet ahelyett, hogy friss tekintetet varázsolna. Korrekciós célra a legjobb az alapozóhoz színben passzoló korrektor, a világos árnyalatok pedig tökéletesek kontúrozáshoz, kiemeléshez, ahogyan a sötétebbek is.

Szem alá értelemszerűen ne kenj pattanásokra ajánlott (általában stiftes) korrektort, mert száríthat, helyette válassz egy könnyed, tápláló krémet, ezek fátyolosan fednek és híg állaguk lévén szépen terülnek.

A Camouflage korrektor sűrű, erős fedésű krém, többnyire tégelyben találkozhatunk vele. Harmincas éveinkben kinek több, kinek kevesebb, de megjelennek a szarkalábak, ahova sűrűsége miatt nagyon szépen be tud ülni, ezért inkább bőrhibák, pattanások elfedésére alkalmas. Jelenleg drogériás viszonylatban a legnépszerűbb és valóban jó termék a Catrcie Camouflage korrektor. Nekem például a kifejezetten szem alatti karikákra ajánlott Clinique Even Better nagyon csúnyán összegyűlik még akkor is, ha megfelelően hidratált a szemem környéke.

Biztosan láttatok már olyan korrektor palettát, amiben több szín is megtalálható. Ott van például a Coastal Scents Eclipse, ami sajnálatos módon egy erősen komedogén összetevővel indít, ezért pattanásra hajlamosoknak (nekem is), jobb elkerülni, de tökéletesen szemlélteti, hogy mi mindenre használható egy korrektor.

Leggyakoribb színek:

Rengeteget lehetne beszélni a korrektorok alkalmazásáról is, de röviden igyekszem összefoglalni a lényeget. Mindig alapozás után érdemes felvinni, ütögető mozdulatokkal, főleg ha pattanásokat, foltokat szeretnél elfedni. Miután felvitted, egy kevés púderrel és szintén ütögető mozdulatokkal fixáld, hogy ott is maradjon. Sajnos ki kell tapasztalni mi válik be, a korrektor kérdés legalább olyan személyes, mint a szempillaspirál.

Személyes kedvenceim a NYX folyékony korrektorai, hatalmas a színválaszték, így tulajdonképpen minden igényt kielégítenek. Nekem már három árnyalat is van, egy sárga a szem alá, a legvilágosabb kontúrozáshoz, illetve egy alapozóval egyező a hibák elfedésére. Könnyed, mégis jól fed és még tartósnak is mondható. A Bourjois CC Eye Cream (teszt ITT) szinte már szemkörnyékápolóhoz hasonlóan lágy krém, ami nem ül bele a ráncokba, könnyen és gyorsan eldolgozható, ugyancsak két különböző árnyalatot használok. Rajtuk kívül pedig a fent említett Catrice tégelyes korrektor, ami erősebb fedésével tökéletes választás a bőrhibák elrejtésére. Őszintén szólva elég sok korrektor van a fiókomban, de őket használom leggyakrabban.

 

A következő részben jönnek a púderek, pirosítók, némi szemre való tipp és a felvitelekhez szükséges eszközök. 

 

Exit mobile version